Banner

II edycja Konkursu dla szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący polskie produkty zarejestrowane w UE

Trwa II edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla średnich szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący polskie produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację w Unii Europejskiej jako Chroniona Nazwa Pochodzenia(ChNP), Chronione Oznaczenie Geograficzne(ChOG) oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność(GTS). Wyłonieni zostali już finaliści tej edycji.

Pomysłodawcą Konkursu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), a na jego zlecenie Konkurs organizuje Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego (PIPRiL).

Spośród zgłoszeń, które przeszły pozytywnie weryfikację formalną, komisja konkursowa wyłoniła 10 ekip – finalistów, które zwyciężyły w oparciu o kryteria: jakość przesłanych przepisów potraw, ich zdjęć, pomysłowości i innowacyjności w przepisach oraz uzasadnienia wyboru produktów.


Ogólnopolski Finał Konkursu odbędzie się w Warszawie 05.10.2013 r., a uroczyste wręczenie nagród będzie miało miejsce 06.10.2013 r.

Szukaj-producentow Pobierz-dokumenty Klub-dobrych-praktyk
123 Loga-ue